Video - HRISTOS ESTE ORTODOX - Marturia Parintelui Vasile Novikov din Rusia

E-mail Print PDF

Despre parintele martir Vasile Novikov din Rusia contemporana se stiu foarte putine lucruri. Poate ca cei mai multi dintre noi il cunoastem din predicile sale de pe YouTube pline de forta duhovniceasca, care condamna erezia in care se scalda bisericile ortodoxe oficiale. Foarte multe dintre aceste predici traduse din limba rusa si incarcate pe YouTube au inceput sa fie sterse de administratorii site-ului din diferite motive. Parintele predica cu forta despre cipuri, despre apostazia oficiala, despre ecumenism si in general despre toate lucrurile negative din zilele noastre la care suntem partasi cu voia sau fara voia noastra. Parintele Vasile Novikov a trecut la Domnul se pare in anul 2010, imbolnavindu-se brusc si subit de cancer. Evolutia bolii sfintiei sale a fost rapida si Domnul cel milostiv l-a chemat la El. Exista texte pe diferite site-uri rusesti si grecesti care sustin ca parintele Vasile Novikov a fost puternic iradiat, oamenii din Patriarhia Moscovei grabindu-i sfarsitul, nesuportand sa asculte acele cuvinte duhovnicesti grele pe care parintele Vasile Novikov le adresa in public trezind multimile de oameni care veneau la inchinare in biserica unde acesta era paroh. Am salvat si noi de pe YouTube cateva dintre aceste predici, in cazul in care din multa marinimie administratorii le vor sterge, noi le vom urca din nou.

Va prezentam mai jos predica intitulata HRISTOS ESTE ORTODOX in care parintele Vasile Novikov ne prezinta fata intunecata, diavoleasca si plina de inselare a ecumenismului care sapa adanc la temelia bisericii ortodoxe oficiale.

{youtube}L3ExCMAta00{/youtube} 

 

Facebook

Contact

Manastirea Adormirea Maicii Domnului Bucuresti

  • Adresa: Str. Televiziunii, nr. 13, sector 6
  • Email: amdmamd@yahoo.com
  • Telefon: 0784.291.624