Preasfințitul Episcop Ghenadie Băcăoanul

Preasfinţitul Episcop Ghenadie Băcăoanul este născut la 19.06.1936 în localitatea Tămădău, judeţul Ilfov, primeşte din botez numele de Gheorghe, nume care mai târziu avea să amintească de mărturisirea de credinţă şi dârzenia în faţa necredincioşilor, a Sfântului Mucenic Gheorghe. Încă din copilărie primeşte o aleasă educaţie religioasă, frecventând în mod regulat slujbele mănăstirii Copăceni, cu toate că condiţiile sociale şi politice ale vremii de atunci nu prea erau prielnice în acest sens.

Cel dintâi şi singurul antecesor al familiei sale, care îmbracă haina călugărească este unchiul său, un bun creştin care în 1936 este condamnat la ani grei de temniţă, pentru convingeri religioase, fiind acuzat că simpatizează calendarul iulian. După eliberarea din închisoare, unchiul său face adevărata marturisire de credinţă şi se înscrie în rândul „aleţilor lui Hristos" primind din călugărie numele de Martinian. Mult mai târziu, şi tânărul Gheorghe urmează pilda unchiului său, intrând în obştea monahală a mănăstirii Copăceni, în vremea stăreţiei renumitului ascet şi om al rugăciunii, arhimandritul Martinian Comănici.

Doi ani mai târziu, datorită presiunilor din partea statului ateu asupra Bisericii, fratele Gheorghe este nevoit să se retragă la Mănăstirea Slătioara, unde, după săvârşirea stagiului militar, primeşte Darul călugăriei, fiind tuns de către Părintele Arhimadrit Dionisie. Se supune cu smerenie şi iubire de Dumnezeu tuturor poruncilor primite de la mai marii mănăstirii, timpul petrecându-l în îndeplinirea ascultărilor, în convorbire cu Dumnezeu sau meditaţii spre cele dumnezeieşti. Iubeşte foarte mult studiul Sfintei Scripturi şi Scrierile Sfinţilor Părinţi, ceea ce-i va reda mai târziu abilitatea oratoriei, prin insuflarea Sfântului Duh.

Sfaturile lui pline de har şi adevăr se dovedesc a fi o îndreptare, pentru cei ce greşeau sau o întărire, pentru cei ce se luptau cu valurile vieţii. La 10 noiembrie 1964 este hirotonit diacon, de către Sfântul Glicherie, iar patru ani mai târziu este hirotonit preot de către P.S. Episcop Metodie Marinache. Îndeplineşte o aleasă activitate pastorală în mai multe judeţe ale ţării, precum Bacău, Tulcea, Constanţa, Botoşani etc. deşi conjunctura socială îl obliga de cele mai multe ori să călătorească deghizat, purtând haine laice şi pălărie. În 1985 este hirotonit arhiereu de către Î.P.S. Silvestru, P.S. Demosten Nemţeanul şi P.S. Vlasie, primind numele de „băcăuanul".

Spirit întreprinzător, înzestrat cu frică şi credinţă în „Cel ce pe toate le-a făcut", purcede la zidirea Bisericii Mănăstirii Moişa - Boboceni, lucru interzis cu desăvârşire de către autorităţile comuniste, riscând o pedeapsă, care s-ar fi soldat cu ani grei de temniţă. Dar, după cum binecuvântarea lui Dumnezeu a fost totdeauna mult mai puternică decât ameninţările comuniştilor, Biserica Mănăstirii Moişa s-a ridicat spre Slava lui Dumnezeu, persecutorii „perit-a pomenirea lor cu sunet" iar astăzi 40 de monahii slăvesc pe Dumnezeu ziua şi noaptea, rugând pe Dumnezeu să ierte din nou păcatele poporului. Azi, P.S. Episcop Ghenadie Băcăuanul este duhovnoc al mai multor mănăstiri şi schituri de monahii din cadrul Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi din România, avându-şi reşedinţa în Mănăstirea Slătioara. Fiind la o vârstă destul de înaintată, P.S. Episcop Ghenadie nu-şi mai doreşte decât mântuirea sa şi a tuturora.