Vinete marinate

E-mail Print PDF

Ingrediente:

2 kg de vinete;
o legatura de marar;

o legatura de patrunjel;

1 pahar de ulei;
4-5 bucati de usturoi;
1 litru de apa fiarta;
2 linguri de sare;
2 linguri de zahar;
1 lingura de otet 70%.

Presaram cu sare si le lasam 30 de minute sa-si scurga lichidul amar. Dupa trecerea celor 30 de minute spalam rapid bucatile de vinete sub un jet de apa si le punem pe un prosop de hartie sa se scurga.

Apoi vinetele se rumenesc intr-o tigaie sau intr-un ceaun. Usturoiul se taie in bucati mici. Se aseaza intr-un vas cate un rand de vinete prajite si cu bucati mici de usturoi. Se pune patrunjelul tocat cu mararul impreuna si repetam iarasi acelasi procedeu.

La sfarsit se pregateste saramura din apa fiarta cu sare, zahar si otet si apoi se toarna peste vinete. Se lasa la marinat intr-un vas cu capac cateva ore sau chiar si peste noapte.

Facebook

Contact

Manastirea Adormirea Maicii Domnului Bucuresti

  • Adresa: Str. Televiziunii, nr. 13, sector 6
  • Email: amdmamd@yahoo.com
  • Telefon: 0784.291.624