Brocoli cu ciuperci

E-mail Print PDF

400gr brocoli;

300gr ciuperci;

o ceapa;

2-3 căţei de usturoi;

ulei de masline sau floarea soarelui;

citeva fire de ceapa verde;

sare si piper negru macinat.

 

 

Pregatim legumele  si le spalam bine. Brocoli se desface pe inflorescente. Ceapa se curata si se toaca marunt. Ciupercutele se taie marunt si ele. Intre timp se pun brocoli in apa care clocoteste si putin sarata. Se infierbanta o tigaie cu putin ulei, se caleste in ea ceapa si se adauga apoi si ciupercile. Dupa 5-7 minute de fierbere, brocoli se scoate din apa si se adauga in tigaia cu ciuperci. Amestecam ingredientele. Dupa citeva minute se adauga usturoiul feliat, sare si piper negru dupa gust sau alte condimente prefarate. Se mai tine un minut pe foc si se stinge flacara. Se poate servi cu garnitura.

Facebook

Contact

Manastirea Adormirea Maicii Domnului Bucuresti

  • Adresa: Str. Televiziunii, nr. 13, sector 6
  • Email: amdmamd@yahoo.com
  • Telefon: 0784.291.624